واعظ و عارف

روزی مردی واعظ به عارفی گفت :« تو که از یگانگی هندوها , مسلمانان, مسیحی ها و زرتشتی ها سخن می گویی و اعتقاد داری که همه بندگان خدا با هم برابر و به یک اندازه نزد او عزیز هستند, چون همه ما فرزندان او هستیم. پس با من بیا و به شیوه من عبادت کن. »

عارف با خوش رویی این پیشنهاد را پذیرفت و همراه مرد به عبادتگاه او رفت. واعظ ابتدا  شیوه عبادت خود را به عارف آموخت و سپس شروع به نیایش کرد , اما در میان کار متوجه شد که عارف همچنان ایستاده است و به او می نگرد. پس به او گفت:« چرا مانند یک تکه چوب ایستاده ای و مثل من عبادت نمی کنی؟ »

عارف لبخندی زد و به آرامی گفت:« برادر من, اگر تو فقط عبادت می کردی, من هم با تو عبادت می کردم. اما افسوس! در حالی که لبان تو کلام مقدس را ذکر می کنند, ذهنت سرگردان است و به مادیات مشغول شده که قرار است کره ای بزاید. و تو می خواهی بدانی که پوست آن کره چه رنگی می شود. آرزو داری که رنگش مثل پنبه سفید باشد.»

مرد واعظ از این که عارف توانسته بود ذهن او را بخواند, حیرت کرد.

آری, این حکایت بسیاری از ماست. بیشتر اوقات هنگام عبادت فقط لبهای ما دعا می کنند, اما ذهنمان در میان موضوعات گوناگون آواره است و پرسه می زند.

/ 3 نظر / 14 بازدید
فائزه

سلام مرسی از راهنماییت ولی من که وبم رو واسه ی همیشه تعطیل نکردم آخه اعصابم خیلی داغونه!!!باشه واسه ی اینکه نشون بدیم ما هنوز با میثاقیم تا آپ بعدیم فقط وبم تعطیله!!!

فهیمه

سلام عزیزم خوبی؟ مرسی که سر زدی...با زم بیا اون ورا... منکه کلی خبر دارم از میثاق ولی اصلا وقت اپ کردنو ندارم

شهره پرسپولیسی

[بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل][قلب][قلب][قلب][بدرود][بدرود][بدرود][گل