فلسفه هفت سین

مانند:

سبزه : نمودار گلهای زیبا و زینتی، سرسبزی و خرمی

سرکه: نماد شادی( میوه درخت تاک در ایران، میوه شادی خوانده می شد)

سمنو : از جوانه گندم ، نمود رویش و برکت

سیب : میوه ای بهشتی و نماد زایش

سیر: نگهبان سفره( در اکثر فرهنگ های آریایی برای سیر نقش محافظت کننده از شر قائل بودند)

سماق : نماد مزه زندگی

سنجد : بوی برگ و شکوفه ی آن محرک عشق و لباختگی است.

سکه : موجب برکت و سرشاری کیسه

کتاب مقدس که در گذشته اوستا و اکنون قرآن است و بودنش بر سر سفره باعث رونق می باشد.

آینه و شمع بر سر سفره هفت سین نیز نماد نور و روشنایی و شفافیت است. معمولا" تخم مرغ نیز بر سر سفره ی هفت سین می باشد که نماد نطفه و باروری و زایش است. نیز در اساطیر ایران، جهان، تخم مرغی شکل است، آسمان چون پوسته ی تخم مرغ و زرده اش نمودگار زمین است. ماهی زنده نیز نماد سرزندگی و شادابی ست. و هزاران فلسفه و رسوم متفاوت که در  گوشه و کنار ایران عزیزمان پراکنده است و در بعضی از کشورهای شرق آسیا مانند چین ، هند و پاکستان نیز هر ساله مراسمی شبیه به نوروز انجام می شود.

 

هفت از نظر مذاهب : به عقیده هندیها در آئین برهما انسان هفت بار می میرد.

عروس و داماد باید هفت قدم به اتفاق هم بردارند. هفت قدم جلو رفته و قسم می خورند، در آئین زرتشت هفت فرشته مقرب وجود دارد. در تورات مذکور است که هفت نر و ماده را با خود برگسر تا نسلی برجهان بماند.

 

هفت در آیین مسیح : هفت معجزه، از 33 معجزه را مسیح در انجیل ذکر کرده است، در انجیل از هفت روح پلید صحبت شده است، به نظر فرقه کاتولیک، هفت نوع شادی و هفت نوع غسل تعمید وجود دارد.

 

هفت در اسلام : آسمان هفت طبقه دارد. فرعون در خواب هفت گاو چاق و هفت گاو لاغر را دید که گفتند هفت سال خشکسالی و هفت شال فراوانی می شود.جهنم هفت طبقه دارد. گناهان اصلی هفت عدد است. پیش از اسلام در بین اعراب، هفت بار طواف دور کعبه مرسوم بوده  و در سنت اسلامی نیز چنین است. هفت نفر قاری قرآن معروف بودند، هفت بار شستن اشیاء ناپاک و قرار گرفتن هفت عضو بدن هنگام نماز بر روی زمین مذکور است.

 

هفت در تصوف: هفت وادی سلوک در تصوف معروف است : 1) طلب ، 2) عشق ، 3) معرفت ، 4) استغنا ، 5) توحید ، 6) حیرت ، 7) فنا، مولوی می گوید:

 

هفت شهر عشق را عطار گشت                  ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم

هفت در تاریخ: همراهان داریوش با خود او هفت نفر بودند، در نقش رستم در بالای آرامگاه داریوش،هفت نقش ملاحظه می شود. جنگهای هفت ساله در زمان اوئی 11 واقع د. اژدهای هفت سر معروف است. هفت پسر گشتاسب به هفت راهزن تبدیل شدند. و هفت خوان رستم و اسفندیار معروف است.

 

معابد هفت طبقه : در بابل و آشور هر معبدی هفت طبقه داشت و هر طبقه به نام یکی از سیارات و هفت رنگ بود( سرخ، سیمین، سفید، سیاه، ارغوانی، آبی، سبز). حصار اکباتان هفت دیوار داشت و آرامگاه کورش هفت پله دارد.

/ 11 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی خاکی همان یه دوست!

سلام وبلاگ خوشگلی داری مطالبش هم خوبه اگه مایل به تبادل لینک هستی منو به اسم کهن لینک کن و خبر بده شما رو به چه اسمی لینک کنم با تشکر

علی خاکی همان یه دوست!

با مطلب جدید به روز شدم. آگه می خواهید به وبلاگ من سر بزنید تا از نظرات ارزشمند شما بهره مند شوم

یه کودک

ایول! من یه جور دیگشو شنیدم!! باید راجع بهش تحقیق کنم!!!

یه کودک

عیدت مبااااااااااااااااااااااارک!

احسان

[لبخند]سلام عزیزم عزیزم سلام[لبخند] [گل]خواستم بگم که آپ شدم! والسلام![گل]

A-rezoo

یا حق سلام علیکم دوست خوبم مطالبت واقعا آموزندست مخصوصا اون الاغ و امیده...... من خیلی لذت بردم موفق باشی یا علی