و ناگهان چقدر زود دیر می شود ...
قالب وبلاگ

پیشایپش حلول سال 1390 رو به همه دوستان عزیزم تبریک میگم و امیدوارم این سال رو به شادی و صمیمیت شروع  کنید با بهترین اتفاقات سپری کرده و در نهایت رضایت به پایان برسونید .

 

 

ما رو هم از دعای خودتون در لحظه تحویل سال بی نصیب نذارید.

1-  سلام ٌ قولاً مِن رَبِّ رحیم (یس / 58 )

" از جانب پروردگار [ی] مهربان [به آنان] سلام گفته می شود ."

 این ندای روح افزا و نشاط بخش و مملو از محبت خدا، چنان روح انسان را در خود غرق می کند و به او لذت، شادی و معنویت می بخشد، که با هیچ نعمتی برابر نیست، آری شنیدن ندای محبوب، ندایی آمیخته با محبت و آکنده از لطف، سر تاپای بهشتیان را غرق سرور می کند، که یک لحظه ی آن بر تمام دنیا و آنچه در آن است برتری دارد.

 از پیامبر اکرم (ص) روایت شده : " در همان حال که بهشتیان غرق در نعمتهای بهشتی هستند نوری بر بالای سر ایشان آشکار می شود؛ نور لطف خداوند که بر آنها پرتو افکنده است.

 

پس ندایی بر می خیزد که " سلام بر شما ای بهشتیان " ، نظر لطف خداوند چنان بهشتیان را مجذوب می کند که از همه چیز جز او غافل می شوند، و همه نعمتهای بهشتی را در آن حال به دست فراموشی می سپارند.

 


 2- سلامٌ علی نوحٍ فی العالمین. (صافات / 79 )

" درود بر نوح در میان جهانیان "

 

چه افتخاری از این برتر که خداوند بر حضرت نوح علیه السلام، سلام می فرستد، سلامی که در میان جهان و جهانیا باقی می ماندو تا دامنه قیامت گسترده می شود، سلام خدا توام با ثناء جمیل و ذکر خیر بندگانش در قرآن کریم؛ کمتر سلامی به این گستردگی و وسعت درباره کسی دیده می شود، به خصوص اینکه لفظ " العالمین " معنی وسیعی دارد که نه تنها همه انسانها، بلکه عوالم و فرشتگان و ملکوتیان را نیز در بر می گیرد.

 

 

3- سلامٌ علی ابراهیم (صافات / 109 )

" درود بر ابراهیم"

 

در آیات پیش از این آیه، به چگونگی بشارت دادن فرزندی بردبار و پراستقامت بر حضرت ابراهیم، و جریان دستور ذبح اسماعیل – فرزند ایشان – و تسلیم بودن هر دوی آنها بر این امر به میان آمده است که پس از یادآوری این قضایا، خداوند می فرماید : سلام بر ابراهیم [ آن بنده مخلص و پاک باد]

 

 

4- سلامٌ علی موسی و هارون ( صافات/ 102 )

" درود بر موسی و هارون "

 

در آیات پیش از این آیه، خداوند ضمن آیاتی، جریانات حضرت موسی و هارون را نقل می فرماید:

-  ما این دو برادر و قوم آنها را از اندوه بزرگ رهایی بخشیدیم.( صافات/115 )

- ما آنها را یاری کردیم تا آنها بر دشمنان نیرومند خود پیروز شدند. (صافات/116)

- ما به آن دو، کتاب آشکار دادیم.(صافات/ 117)

- ما آن دو را به راه راست هدایت نمودیم.(صافات /118 )

- ما ذکر و یاد خیر آنها را در اقوام بعد باقی و برقرار ساختیم.(صافات/ 119)

و بعد از یادآوری موارد فوق خداوند بر آن دو سلام می رساند.

سلامی از ناحیه پروردگار بزرگ و مهربان.

سلامی که رمز سلامت در دین و. ایمان در اعتقاد و مکتب، و در خط و مذهب است.

سلامی که بیانگر نجات و امنیت از مجازات و عذاب این جهان و آن جهان است.

 

 

5- سلامٌ علی آل یاسین (صافات / 130)

" درود بر پیروان الیاس "

 

خداوند می فرماید: ما نام نیک الیاس را در میان امتهای بعد جاودان کردیم. (صافات /129)

امتهای دیگر، زحمات این انبیا بزرگ(الیاس و سلاله ی او) را که در پاسداری خط توحید، و آبیاری بذر ایمان منتهای تلاش و کوشش رابه عمل آوردند، هرگز فراموش نخواهند کرد، و تا دنیا برقرار استیاد مکتب این بزرگ مردان فداکار زنده و جاودان است.

تعبیر به " آل یاسین " به جای " الیاس " یا به خاطر این است که ال یاسین لغتی در واژه " الیاس " بوده و هر دو به یک معنی است، و یا اشاره به الیاس و پیروان او است که به صورت جمعی آمده است.

 

 

6- سلامٌ عَلیکُم طِبتُم فادخُلوُها خالدین ( زمر/ 73)

" ... سلام بر شما، خوش آمدیدی، در آن درآیید [و] جاودانه [بمانید]

 

در این آیه، خداوند می فرماید که بهشتیان وقتی به بهشت می رسند، در حالی که درهای آن گشوده است،در این هنگام نگهبانان بهشت، آن ملائک رحمت به آنها می گویند : سلام برشما، گوارا باد این نعمتها بر شما، داخل بهشت شوید و جاودانه بمانید.

 

 

7- سلامٌ هیَ حتّی مَطلَعِ الفَجر (قدر/ 5)

" [ آن شب] تا دم صبح، صلح و سلام است."

 

این آیه در توصیف شب قدر است. آن شبی که قرآن در آن نازل شده و عبادت و احیاء آن معادل هزار ماه است، خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می شودو رحمت خاص الهی شامل بندگان می گردد و فرشتگان و روح در آن شب نازل می گردند.

 

 

[ ۱۳۸٩/۱٢/٢٧ ] [ ٥:٠۱ ‎ب.ظ ] [ سحاب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مرا کسی نساخت, خدا ساخت. که من کسی نداشتم کسم خدا بود.کس بی کسان... من ملک بودمو و فردوس برین جایم بود/ آدم آورد در این دیر خراب آبادم/ نیستم آدم اگر بازنگردم آنجا/ زین جهت هست که کمی دلشادم
امکانات وب

log