و ناگهان چقدر زود دیر می شود ...
قالب وبلاگ

 ایرانیان کهن و مردم بابل عدد " هفت " را مقدس می شمردند؛ طبقات آسمان و زمین و سیارات هفت بوده است، ستارگان هفتگانه «زهره، مشتری، عطارد، زحل، زمین و خورشید» و ایم هفته نیز هفت روز است و گرامی میداشتندش. پارسیان درتمامی روزهای فروردین خانه های خود را چراغانی کرده و چوب های خوشبو می سوزانند و شمع ها را روشن نگاه میدارند و خوانچه ای پهن میکنند که بر آن هفت چیز که نامشان با حرف سین شروع شده باشد می گذارند(هفت سین) .


مانند:

سبزه : نمودار گلهای زیبا و زینتی، سرسبزی و خرمی

سرکه: نماد شادی( میوه درخت تاک در ایران، میوه شادی خوانده می شد)

سمنو : از جوانه گندم ، نمود رویش و برکت

سیب : میوه ای بهشتی و نماد زایش

سیر: نگهبان سفره( در اکثر فرهنگ های آریایی برای سیر نقش محافظت کننده از شر قائل بودند)

سماق : نماد مزه زندگی

سنجد : بوی برگ و شکوفه ی آن محرک عشق و لباختگی است.

سکه : موجب برکت و سرشاری کیسه

کتاب مقدس که در گذشته اوستا و اکنون قرآن است و بودنش بر سر سفره باعث رونق می باشد.

آینه و شمع بر سر سفره هفت سین نیز نماد نور و روشنایی و شفافیت است. معمولا" تخم مرغ نیز بر سر سفره ی هفت سین می باشد که نماد نطفه و باروری و زایش است. نیز در اساطیر ایران، جهان، تخم مرغی شکل است، آسمان چون پوسته ی تخم مرغ و زرده اش نمودگار زمین است. ماهی زنده نیز نماد سرزندگی و شادابی ست. و هزاران فلسفه و رسوم متفاوت که در  گوشه و کنار ایران عزیزمان پراکنده است و در بعضی از کشورهای شرق آسیا مانند چین ، هند و پاکستان نیز هر ساله مراسمی شبیه به نوروز انجام می شود.

 

هفت از نظر مذاهب : به عقیده هندیها در آئین برهما انسان هفت بار می میرد.

عروس و داماد باید هفت قدم به اتفاق هم بردارند. هفت قدم جلو رفته و قسم می خورند، در آئین زرتشت هفت فرشته مقرب وجود دارد. در تورات مذکور است که هفت نر و ماده را با خود برگسر تا نسلی برجهان بماند.

 

هفت در آیین مسیح : هفت معجزه، از 33 معجزه را مسیح در انجیل ذکر کرده است، در انجیل از هفت روح پلید صحبت شده است، به نظر فرقه کاتولیک، هفت نوع شادی و هفت نوع غسل تعمید وجود دارد.

 

هفت در اسلام : آسمان هفت طبقه دارد. فرعون در خواب هفت گاو چاق و هفت گاو لاغر را دید که گفتند هفت سال خشکسالی و هفت شال فراوانی می شود.جهنم هفت طبقه دارد. گناهان اصلی هفت عدد است. پیش از اسلام در بین اعراب، هفت بار طواف دور کعبه مرسوم بوده  و در سنت اسلامی نیز چنین است. هفت نفر قاری قرآن معروف بودند، هفت بار شستن اشیاء ناپاک و قرار گرفتن هفت عضو بدن هنگام نماز بر روی زمین مذکور است.

 

هفت در تصوف: هفت وادی سلوک در تصوف معروف است : 1) طلب ، 2) عشق ، 3) معرفت ، 4) استغنا ، 5) توحید ، 6) حیرت ، 7) فنا، مولوی می گوید:

 

هفت شهر عشق را عطار گشت                  ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم

هفت در تاریخ: همراهان داریوش با خود او هفت نفر بودند، در نقش رستم در بالای آرامگاه داریوش،هفت نقش ملاحظه می شود. جنگهای هفت ساله در زمان اوئی 11 واقع د. اژدهای هفت سر معروف است. هفت پسر گشتاسب به هفت راهزن تبدیل شدند. و هفت خوان رستم و اسفندیار معروف است.

 

معابد هفت طبقه : در بابل و آشور هر معبدی هفت طبقه داشت و هر طبقه به نام یکی از سیارات و هفت رنگ بود( سرخ، سیمین، سفید، سیاه، ارغوانی، آبی، سبز). حصار اکباتان هفت دیوار داشت و آرامگاه کورش هفت پله دارد.

[ ۱۳۸٩/۱٢/٢٧ ] [ ٤:٥٢ ‎ب.ظ ] [ سحاب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مرا کسی نساخت, خدا ساخت. که من کسی نداشتم کسم خدا بود.کس بی کسان... من ملک بودمو و فردوس برین جایم بود/ آدم آورد در این دیر خراب آبادم/ نیستم آدم اگر بازنگردم آنجا/ زین جهت هست که کمی دلشادم
امکانات وب

log