و ناگهان چقدر زود دیر می شود ...
قالب وبلاگ

شبهای قدر

« قدر» در لغت به معنای اندازه و اندازه گیری است. «تقدیر» نیز به معنای اندازه گیری و تعیین است. اما معنای اصطلاحی «قدر» عبارتست از ویژگی هستی و وجود هر چیز و چگونگی آفرینش آن ، به عبارت دیگر, اندازه و محدوده موجودی هر چیز«قدر» نام دارد.

در روایتی از امام رضا علیه السلام پرسیده شد, معنای قدر چیست؟ امام فرمود:« تقدیر الشیء طوله و عرضه»؛ « اندازه گیری هر چیز اعم از طول و عرض و بقای آن است.» و در روایت دیگر، این امام بزرگوار در معنای قدر فرمود: « اندازه هر چیز اعم از طول و عرض و بقای آن است».

پس در یک کلام،«قدر» به معنای ویژگی های جسمانی و طبیعی چیزهاست که شامل شکل، حدود، طول، عرض و موقعیت ها مکانی و زمانی آنها می گردد و تمام موجودات مادی و طبیعی را در برمی گیرد.

با روشن شدن معنای قدر، امکان فهم حقیقت شب قدر نیز میسر می شود. شب قدر شبی است که همه مقدرات تقدیر می گردد و قالب معین و اندازه  خاص هر پدیده، روشن و اندازه گیری می شود.

به عبارت روشن تر، شب قدر یکی ازشبهای دهه آخر ماه رمضان است.طبق روایات ما، یکی از شب های نوزدهم یا بیست و یکم و به احتمال زیادتر، بیست و سوم ماه مبارک رمضان است.در این شب که شب نزول قرآن به شمار می آید، امور خیر و شر مردم و ولادت، مرگ، روزی،حج، طاعت، گناه و خلاصه هر حادثه ای که در طول سال واقع می شود، تقدیر می گردد.

عبادت در آن شب؛ فضیلت فراوان دارد و در نیکویی سرنوشت یک ساله بسیار موثر است. در این شب تمام حوادث آینده به امام زمان ارائه می شود و وی از سرنوشت خود و دیگران باخبر می گردد. امام باقر علیه السلام می فرماید:« در شب قدر به ولی امر (امام هر زمان) تفسیر کارها و حوادث نازل می شود و وی درباره خود و دیگر مردم مأمور به دستورهایی می شود.»

التماس دعا

[ ۱۳۸٩/٦/٧ ] [ ٤:٢٠ ‎ب.ظ ] [ سحاب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مرا کسی نساخت, خدا ساخت. که من کسی نداشتم کسم خدا بود.کس بی کسان... من ملک بودمو و فردوس برین جایم بود/ آدم آورد در این دیر خراب آبادم/ نیستم آدم اگر بازنگردم آنجا/ زین جهت هست که کمی دلشادم
امکانات وب

log