و ناگهان چقدر زود دیر می شود ...
قالب وبلاگ

زندگی به تناسب شهامت آدمی  گسترش یا فروکش می یابد.

 

 

در بهار دو تا بذر در خاک حاصلخیز کنار هم نشسته بودند. اولین بذر گفت:

می خواهم رشد کنم. می خواهم ریشه هایم را درخاک زیر پایم بدوانم و ساقه هایم را از پوسته خاک بیرون بکشم. می خواهم غنچه های لطیفم را باز کنم و نوید فرارسیدن بهار را بدهم... می خواهم گرمای آفتاب را روی صورتم و لطافت شبنم صبحگاهی را روی گلبرگهایم احساس کنم! و رشد کرد و قد برافراشت.

بذر دوم گفت: من می ترسم. اگر ریشه هایم را در خاک زیر پایم بدوانم از کجا معلوم که در تاریکی به چیزی برنخورم؟ اگر راهم را از میان پوسته سخت بالای سرم بیابم از کجا معلوم که جوانه لطیفم از بین نرود... و اگر بگذارم که جوانه هایم باز شوند از کجا معلوم که یک مار نیاید و آنها را نخورد و اگر بگذارم که غنچه هایم باز شوند از کجا معلوم که طفلی مرا از زمین بیرون نکشد؟ نه بهتر است منتظر بمانم تا همه جا امن و امان شود. واین طور بود که او منتظر ماند.

مرغ خانگی که در خاک دنبال دانه می گشت بذر منتظر را دید و او را خورد.

 

برای زیستن شهامت لازم است. یک دانه نترکیده دارای همان ویژگیهایی است که جوانه هنگام شکستن پوسته اش دارد. با این وجود تنها آنی که پوسته اش را می شکند خود را به دورن ماجرای زندگی پرتاب می کند.

[ ۱۳۸٩/٦/٢٤ ] [ ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ ] [ سحاب ]

عید سعید فطر مبارکباد

عید سعید فطر بر روزه داران ماه خدا مبارکباد

 

بخوان ! به شکرانه توحید.

 بخوان! به شکرانه این عید.

بخوان! به پاس سرافرازیت در بندگی حضرت حق(جلّ جلاله) بخوان:

 

 اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکِبرِیآءِ وَ الْعَظَمَةِ، وَ اَهْلَ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوتِ،...

الهی، ای عظمت بی پایان و ای دارنده هر دو جهان! ای ذات بی مثال سخاوت! ای کمال بی زوال قدرت! ای بخشنده ترینی که معنای بخششی! و ای آمرزنده ای که پدیدآورنده تقوایی.

 

أَسْئَلُکَ بِحَقِّ هذَا الْیَومِ الَّذی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمینَ عیدا؛

از تو می خواهیم به حق این روز مبارک، که برای دلهای مومن ؛ عید قرار داده ای: درود و سپاسمان را نثار پیامبر عشق ورحمت، حضرت ختمی مرتبت مُحمّد صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم و اهل بیت طاهرینش علیهاالسلام نمایی.

 

الهی! به پاس یک ماه برخورداری از نعمت‏های «ویژه‏ات» که مخصوص «ماه مبارک رمضان» است، چشم ما را هرچه زودتر به نعمت نهایی حضرتت ـ ظهور حضرت موعود عجل‌الله‌فرجه ـ روشن فرما.

الهی! در این روز مبارک؛ از تو میخواهیم که ما را در سایه امنیت چتر نورانیت محمد و آل محمد صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم قرار دهی.

الهی! از تو می خواهیم که به پاداش طاعتمان؛ ما را از ترفندهای رنگارنگ اهریمن محفوظ بداری.

الهی! مارا عبادتی بیاموز که بتوانیم شکر نعمتهایت را پاس بداریم.

الهی! ما را در ادامه این راه خطیر؛ راهنما باش و از فریب اهریمن قسم خورده دورمان بدار.

الهی! عبادت خاصّانات را به ما بیاموز؛ عبادتی که توام با عشق توست، عشق.

الهی! به پاداش عبادتمان ، به پاس روزه هایمان، ما را استقامت در راهی ببخش که راه انبیا و اولیای توست.

ما را در راهی هدایت فرما که رضایت تو و پیام آور راستینت در آن است.

الهی ! به بهروزی این عید که روز سرافرازی در امتحانت بود، توانایی مان بخش تا بار دیگر از عهده امتحاناتت برآییم.

الهی ! یک ماه با میزبانی ویژه ات، تمساک از گناه را به ما آموختی و نگاه ناسوتی مان را روشن از انوار لاهوتی خویش کردی؛ در حالی که کمتر قدر چنین نعمت را می دانیم.

 

... و ما امروز ماه مبارک رمضان را در حالی بدرقه می کنیم که لب های خشکیده خود را با تسبیح نامت صفا داده ایم و با امیدی بیشتر، قدم در راه زندگی نهاده ایم.

 

خوشا به حال آنانی که از لحظه لحظه این ماه بیشترین برداشت را داشتند

[ ۱۳۸٩/٦/۱٩ ] [ ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ ] [ سحاب ]

امام متقیان غلی (ع) ادرکنی

السلام علیک یا امیرمومنان علی بن ابیطالب

ای علی، ای تجسّم ایمان .ای علی، ای تبلور مکتب. ای علی، ای تو معنی قرآن. یار محمد صلی الله علیه و آله در «حرا» بودی و بازوی توانای اسلام، در «بدر» و شمشیر برنده ایمان در «احد». از «کعبه ولادت» تا «محراب شهادت»، فاصله ای از نور را طی کردی و همانند بسیاری از صفاتت که منحصر به توست، در این افتخار نیز بی شریک بودی.

امشب، شب فروچکیدن قطره قطره دل هاست؛ شب گریه ستاره هاست. امشب، زمین نظاره گر اشک های مهتاب است و فردا آفتاب مویه می کند، در خویش می شکند و پژمرده می شود. امشب، دل آسمان گرفته است. امشب آرامش از همه جا رخت بربسته و فردا، طوفان سهمناک حادثه ای تلخ، دل های مؤمنان خدا را سخت می لرزاند. فردا برکه دل ها، سرشار از تلخابه اندوه می گردد و پیاله دیدگان سرخ عشاق حق، پر از غمابه فراق می شود. فردا، پرندگان سپیدبال آسمان آبی، پروازی سیاه می کنند. پروانه ها به گل ها تسلیت می گویند، قاصدک ها، دیگر خبری از شادمانی و سرور را زمزمه نمی کنند. فردا، همه جا و همه چیز به رنگ عزاست و این همه، در سوگ مرتضی علیه السلام است.

 

ابن ملجم مراد دست هایت پلیدتر از آن است که شایسته نفرین باشد. تو، نفرین را هم به نفرت واداشته ای. ای هیچ، مادام که شمشیر تو فرا رفت، عرش فرود آمد و هنگامی که ضربه تو بر فرق جهان نشست، قیامت به پاخاست. «شقی ترین انسان در تمام جهان»، کوچک ترین صفتی است که بر تو می زیبد. ای همه ی پلیدی، خزان گرفته ترین واژه ها را حیف است که با نام تو بیالایم. ای همهمه ی واهمه های پریشان، فرزند ارشد پلیدی، پیمان کار نابکاری، چگونه از پلّه های پلیدی بر فراز رفتی و راهی به سوی فرق بلند فاتح قلّه های فرزانگی گشودی؟

[ ۱۳۸٩/٦/٩ ] [ ٥:۳٦ ‎ب.ظ ] [ سحاب ]

شبهای قدر

« قدر» در لغت به معنای اندازه و اندازه گیری است. «تقدیر» نیز به معنای اندازه گیری و تعیین است. اما معنای اصطلاحی «قدر» عبارتست از ویژگی هستی و وجود هر چیز و چگونگی آفرینش آن ، به عبارت دیگر, اندازه و محدوده موجودی هر چیز«قدر» نام دارد.

در روایتی از امام رضا علیه السلام پرسیده شد, معنای قدر چیست؟ امام فرمود:« تقدیر الشیء طوله و عرضه»؛ « اندازه گیری هر چیز اعم از طول و عرض و بقای آن است.» و در روایت دیگر، این امام بزرگوار در معنای قدر فرمود: « اندازه هر چیز اعم از طول و عرض و بقای آن است».

پس در یک کلام،«قدر» به معنای ویژگی های جسمانی و طبیعی چیزهاست که شامل شکل، حدود، طول، عرض و موقعیت ها مکانی و زمانی آنها می گردد و تمام موجودات مادی و طبیعی را در برمی گیرد.

با روشن شدن معنای قدر، امکان فهم حقیقت شب قدر نیز میسر می شود. شب قدر شبی است که همه مقدرات تقدیر می گردد و قالب معین و اندازه  خاص هر پدیده، روشن و اندازه گیری می شود.

به عبارت روشن تر، شب قدر یکی ازشبهای دهه آخر ماه رمضان است.طبق روایات ما، یکی از شب های نوزدهم یا بیست و یکم و به احتمال زیادتر، بیست و سوم ماه مبارک رمضان است.در این شب که شب نزول قرآن به شمار می آید، امور خیر و شر مردم و ولادت، مرگ، روزی،حج، طاعت، گناه و خلاصه هر حادثه ای که در طول سال واقع می شود، تقدیر می گردد.

عبادت در آن شب؛ فضیلت فراوان دارد و در نیکویی سرنوشت یک ساله بسیار موثر است. در این شب تمام حوادث آینده به امام زمان ارائه می شود و وی از سرنوشت خود و دیگران باخبر می گردد. امام باقر علیه السلام می فرماید:« در شب قدر به ولی امر (امام هر زمان) تفسیر کارها و حوادث نازل می شود و وی درباره خود و دیگر مردم مأمور به دستورهایی می شود.»

التماس دعا

[ ۱۳۸٩/٦/٧ ] [ ٤:٢٠ ‎ب.ظ ] [ سحاب ]

کریم آۀ پیغمبر

السلام علیک یا حسن بن علی ایها المجتبی

سلام بر لحظه‏هایی که تو را آوردند!

سلام بر لب‏های رسول اللّه‏ که میلاد تو را به درگاه پروردگار، سبحه گفت و نام یگانه‏ات را از دست جبرئیل گرفت و در گوش عصمتت زمزمه کرد!

سلام بر لبخند سرافراز علی علیه‏السلام ، که در طلوع تو اتفاق افتاد!

سلام بر تو، امامت فردای پس از علی!

سلام بر تو، شباهت بی‏شائبه محمدی!

سلام بر اقیانوس کرامت و سخاوتی که از دامان «کوثر» و «ابوتراب» برخاست.

 

ماه میهمانی خدا به نیمه رسیده است؛ ماهی که فرشتگان، دسته دسته بین زمین و آسمان در رفت و آمدند و هاله‌های نور اهل ایمان را بالا می‌برند، و هوا عطرآگین بال آنهاست.

ناگهان، صدای هلهله‌ای به گوش می‌رسد. صدای تسبیح؛ صدای شور و نشاط عرشیان. نوری متولد می‌شود که از عرش تا فرش را می‌گسترد و جلوه حضور این نور آسمانی، در خاندان وحی رخ می‌نماید.

آری، امشت خانه علی(ع) و فاطمه(س) غرق در شادی تولد نخستین فرزند است. امشب تجلی حسن ازلی است که در چهره دلگشای چهارمین معصوم، حسن بن علی(ع) نمایان می‌شود و با آمدنش، جان‌ها را صفایی دیگر می‌بخشد. مقدمش مبارک.

[ ۱۳۸٩/٦/٤ ] [ ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ ] [ سحاب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

مرا کسی نساخت, خدا ساخت. که من کسی نداشتم کسم خدا بود.کس بی کسان... من ملک بودمو و فردوس برین جایم بود/ آدم آورد در این دیر خراب آبادم/ نیستم آدم اگر بازنگردم آنجا/ زین جهت هست که کمی دلشادم
امکانات وب

log